Medlemmar

Valberedare sökes

Valberedning för att välja kongressombud
Snart är det dags att välja ombud till kongressen, men först ska föreningen välja en valberedare som tillsammans med kamrater från Nynäshamn och Haninge ska föreslå en person från respektive kommun som ska representera oss på kongressen i Örebro 5-8 maj.

Kongressen är partiets högst beslutande organ. Det är där vi kommer bestämma partiets politik och riktning framöver. På den här kongressen kommer vi bland annat behandla partiprogrammet och ekologiskt – ekonomiskt punktprogram. Men naturligtvis också medlemmarnas motioner.

Distriktet kommer att hålla ett möte om kongressen, 21 januari på ABF kl 18.30 där du bland annat kan få hjälp att skriva motioner och lyssna på partistyrelse- eller distriktstyrelseledamot som berättar om kongressen och hur den fungerar.

Vill du vara föreningens valberedare till ombudsvalet? Nominera till [email protected] snarast

Här kan du läsa mer om kongressen

Valberedning till Huddinge partiförening
Vi ska även ha årsmöte i föreningen snart. Då ska vi bland annat välja en ny styrelse. Inför det behöver vi göra fyllnadsval av en person till valberedningen.

Vill du ingå i föreningens valberedning? Nominera till [email protected] snarast

Kopiera länk